Ugrás a tartalomhoz
 
Cikkek

Érdemes akkor is foglalkoznod a nyugdíj-előtakarékosság kérdésével, ha még nem érzed aktuálisnak, hiszen a nyugdíjas éveid anyagi biztonsága a tét. Útmutatónkból megismerheted a különböző nyugdíj előtakarékossági megoldások működését, előnyeit és hátrányait.

Miért fontos a nyugdíj-előtakarékosság?

Biztosan hallottál már az elöregedő társadalom problémájáról. Ez a fogalom azt jelenti, hogy a csökkenő születésszám és a hosszabb élettartam miatt nő az idősebb korúak aránya. A nyugdíjazás szempontjából ez súlyos problémát jelent, hiszen egyre kevesebb aktív dolgozónak kell eltartania a nagyszámú nyugdíjas réteget.

A jelenlegi nyugdíjasok a fizetésük 60-80 százalékát kapják meg nyugdíjként. De ez előreláthatólag nem mindig lesz így! Ha te még a 30-as, 40-es éveidben vagy, akkor ne nagyon számíts a fizetésed 30-50 százalékánál többre. Azon túl, hogy a nyugdíj egyre kisebb hányadát jelenti majd az aktív időszakban keresett jövedelem szintjének, a nyugdíjkorhatár emelésével is számolnod kell.

A társadalom fokozatos elöregedése nagyon súlyos hatással van az állami nyugdíjak összegére. 1990-ben egy nyugdíjas korú személyre 5 aktív dolgozó jutott, ugyanez a szám 2020-ban már csak 3. A jövőben további csökkenés várható, és 2050-ben már csupán 2 aktív dolgozó bruttó bevételére jut majd 1 nyugdíjas személy.

A kalkulátor segítségével kiszámolhatod, hogy mekkora lesz a várható nyugdíjad, és abban is iránymutatást kapsz, hogy körülbelül mennyi pénzt kellene megtakarítanod. Ha szeretnéd jobban megérteni a problémát, akkor nézd meg ezt a videót is.

Mit tehetek, hogy megelőzzem?

Szerencsére megvannak az eszközeid arra, hogy egy stabil anyagi hátteret teremts a nyugdíjas éveidre. Ebben segítenek az államilag támogatott nyugdíjcélú megtakarítások. A segítségükkel ki tudod egészíteni az állami nyugdíjadat. Ne felejtsd el, hogy minél korábban kezdesz el foglalkozni a problémával, annál kisebb összeget kell félretenned havonta.

A nyugdíj-előtakarékosság három formája

Jelenleg három államilag támogatott nyugdíjelőtakarékossági forma létezik:

Mind a három lehetőségre adóvisszatérítés jár és a lejárati idejük a nyugdíjkorhatárhoz kapcsolódik.

Mivel ezek a befektetések hosszú távú elköteleződést jelentenek, fontos, hogy olyat válassz, ami mellett évtizedekig ki tudsz tartani. A jó választáshoz elengedhetetlen, hogy alaposan ismerd az összes lehetőségedet.

Hogyan működik az adóvisszatérítés?

Az adóvisszatérítés igényléséhez 3 kritériumnak kell megfelelned:

  • fizetned kell személyi jövedelemadót
  • rendelkezned kell valamilyen államilag támogatott nyugdíj-előtakarékossággal
  • pénzt kell befizetned erre a számlára.

Az adókedvezményt minden év december 31-ig tartó időszakra igényelheted. Az erre vonatkozó kérelmedet a személyi jövedelemadó bevallásoddal együtt kell beadnod.

Szerencsére a NAV már automatikusan kitölti neked az elektronikusan beadható dokumentumot, neked csak annyi a feladatod, hogy elfogadd a nyilatkoztatot.

Fontos azonban, hogy erről nem szabad elfelejtkezned, hiszen az adóvisszatérítés nem képezi automatikusan részét az szja bevallásnak.

Az adóvisszatérítés maximális összege eltérő a különböző típusú nyugdíj-előtakarékossági formák esetében. Ezek az összegek nem adódnak össze, két vagy három nyugdíj-előtakarékossági típus kombinálásával összesen évi 280 ezer forint adóvisszatérítést kaphatsz, amelybe az önsegélyező pénztárak és az egészségpénztárak is beletartoznak.

Hogyan működik a nyugdíjbiztosítás?

A nyugdíjbiztosítás az életbiztosítás egy formája. Életbiztosítást nemcsak balesetekre, tartós betegségekre vagy halálesetre gondolva lehet kötni, hanem öngondoskodás céljából is. A különbség annyi, hogy ilyenkor tudod a szerződés lejáratát.

A pénzt a neveden lévő számlán gyűjtögeted. Általánosan elmondható, hogy legalább havi 15 000 forintot érdemes félretenni. A befizetéseid lehetnek rendszeresek vagy esetiek is, így rugalmasan tudod a saját élethelyzetedhez igazítani a nyugdíj megtakarítást.

Klasszikus nyugdíjbiztosítás

A klasszikus nyugdíjbiztosításnál a biztosító dönt arról, mibe fekteti a pénzed. Megtakarításod után fix hozam jár. A legtöbb esetben a klasszikus nyugdíjbiztosításnak is van akkora hozama hosszú távon, hogy megtakarításaidnál legalább a pénz romlásából (az inflációból) eredő veszteséget elkerüld.

Szerződéstől függően körülbelül 2-2,5 százalékot garantál a biztosító. Ennek mértékét rendelet szabályozza. Ha efölött még sikerül többlethozamra is szert tenni, akkor ennek is megkaphatod a 60-100 százalékát.

Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció

Befektetési egységhez kötött nyugdíjbiztosítás

Az unit-linked vagy más néven befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítás esetén te választhatod ki, hogy milyen eszközalapba teszed a pénzed. Ezekben több száz értékpapír is lehet. Ennek köszönhetően a befektetési egységek vásárlásával, lényegesen csökkented a befektetésed kockázatát, mert kicsi a valószínűsége annak, hogy a sokféle részvény és kötvény egyszerre veszítene az értékéből.

Az, hogy az eszközalapokban mennyi pénzed gyűlt össze, akkor számít igazán, amikor nyugdíjba mész. Ilyenkor a biztosító a befektetési egységeid aktuális értékén fizeti neked ki a lejárati összeget.

Mik az előnyei a nyugdíjbiztosításnak?

Az állami adóvisszatérítés összege az éves befizetett megtakarítás 20 százaléka. A támogatás évente maximum 130 000 forint lehet. Ehhez legalább 650 000 forintos éves befizetésre van szükséged. Szerencsére nem túl bonyolult a visszaigénylés, ma már az ügyfélkapudon keresztül is elintézheted otthonról. Ne felejtkezz el a határidőről, mert hosszú távon (még alacsonyabb havi befizetések mellett is) milliókat jelenthet az adójóváírás.

A klasszikus nyugdíjbiztosítás kényelmes és biztonságos, a pénzbefizetésen kívül nem nagyon kell foglalkoznod a dologgal. Ezzel szemben az unit-linked megoldásokban pont az a jó, hogy aktívabb szerepet vállalhatsz a megtakarításban.

A nyugdíjbiztosítás előnyei és hátrányai:

  • Eseti számla is jár minden ügyfélnek
  • Nyugdíjszakértők segítenek a döntéshozatalban
  • Katás vállalkozók számára is jó alternatíva
  • A nyugdíjkorhatár emelése nincs rá hatással
  • Kiegészítő biztosítások is köthetők mellé
  • Vannak olcsóbb megoldások is
  • Nehéz átlátni
  • Drága a visszavásárlás

Milyen költségei vannak a nyugdíjbiztosításnak?

Elsőként fontos kiemelni a számlavezetés és a kezelési költség díját. Nem szabad elfelejtkezned a kockázatról, a befektetési költségekről, vagy a nyugdíjbiztosításhoz kapcsolódó élet- és balesetbiztosításod kiadásairól sem.

Amikor arról döntesz, hogy egy nyugdíjbiztosítás megéri-e vagy sem, akkor vedd figyelembe az inflációt (amely hosszú távon évente körülbelül 3 százalék) is, és próbálj egy olyan megoldást keresni, ami még egy kis hozamot is termel a költségek és az inflációból eredő értékcsökkenés fedezésén kívül.

Mivel a nyugdíjbiztosítás technikailag egy életbiztosítás, így alapból tartalmaz legalább egy kockázati biztosítást (jellemzően halálesetre fizetőt). Ha szeretnél, akkor még köthetsz további kiegészítő biztosításokat, például egészségbiztosítást vagy lakásbiztosítást. Ezeknek is van költsége.

A biztosítók az első 3-5 évben vonják le a költségek jelentős részét. Ez motiválhat a maradásra, hiszen a kezdeti, drágább időszak után visszakapod a költségek jelentős részét a hűségbónuszok segítségével. Ezt a felépítést nevezik fejnehéz költségszerkezetnek.

TKM - teljes költségmutató

A nyugdíjbiztosítás éves költségéről a TKM, vagyis a teljes költségmutató adhat tájékoztatást. A mutató segítségével össze tudod hasonlítani a különböző megtakarítási lehetőségeket. Egy 2 százalékos TKM-mel rendelkező ajánlat már jónak számít. 3 százalék felettit csak akkor fogadj el, ha a biztosító nagyobb hozamot nyújt cserébe, vagy egyéb számodra értékes szolgáltatások kapcsolódnak a szerződéshez.

A jó döntéshez vedd figyelembe a befizetéseket, a halmozódó hozamot és az adójóváírást. A szerzett profitból vond ki a költségeket és meg is kapod, hogy pozitívan fogsz-e kijönni a befektetésedből.

A TKM felső határa a lejárati időtől függően változik. 10 év esetén 4,25 százalék, 15 évnél 3,95 százalék, 20 év esetén pedig 3,5 százalék ez a határ. Ha a biztosító eltér a plafonértéktől, annak maximuma 1,5 százalék lehet.

Egy nyugdíjas nézi, hogy milyen jó portfóliót választott annak idején

Mi befolyásolhatja a TKM mértékét?

Módosíthatja a költségeket:

  • a lejárati idő,
  • a havonta befizetett összeg, vagy ha
  • a beépített biztosítás az alapszintnél magasabb védelmű.

A TKM tájékoztatást ad számos kiadásról.

Mit foglal magában a TKM?

A TKM magában foglalja:

  • a vagyonkezelési költséget,
  • a kockázati díjakat (vagyis a beépített baleset- és életbiztosítást) és
  • az adminisztratív díjakat.

Azt azonban ne felejtsd el, hogy nem tartalmazza:

  • az értékkövetés hatását,
  • az adó- és járulékterheket, valamint
  • az eszközalapok közötti átváltás költségét sem.

Mi az az értékkövetés?

Az értékkövetés egy opcionális szolgáltatás, ami az infláció hatásait igyekszik enyhíteni. Ha egy megfelelő hozamú terméket választasz, akkor a már befizetett összeg értékvesztését meg tudod akadályozni.

Azt se felejtsd azonban el, hogy a havonta befizetett összeg reálértéke is folyamatosan csökken. Ha igénybe veszed az értékkövetést, akkor a biztosító időről időre megemeli a havonta fizetendő összeget az inflációval arányosan. Így nem fogsz kevesebbet takarékoskodni a pénzromlás miatt.

Ha erre nincs lehetőséged, akkor érdemes időnként befizetned egy-egy nagyobb összeget az eseti számládra.

Mire használhatom a nyugdíjbiztosítás eseti számlát?

Ide bármikor befizethetsz, például akkor, ha plusz pénzhez jutsz, amivel a nyugdíj-megtakarításodat szeretnéd gyarapítani. Ezt a pénzt is ugyanúgy megkapod a lejáratkor és ugyanúgy a nyugdíjbiztosítás részét képezi, mint a rendszeres befizetéseid.

A rendszeres befizetéseket havi, negyedéves, féléves vagy éves időközönként is teljesítheted attól függően, hogy miben állapodtok meg a szerződéskötéskor. Egyes biztosítóknál az eseti számlán gyűjtögetett pénzhez bármikor hozzányúlhatsz.

Változtathatok a szerződésen?

Az első 2-3 évben nincs lehetőséged módosításra vagy a havi befizetések összegének csökkentésére. Ezért gondold meg alaposan, hogy mennyi pénzt tudsz biztosan nélkülözni havonta.

Később lesz lehetőséged bizonyos keretek között változtatásra. Fontos azonban, hogy az éves értékkövetés nem jelent szerződésmódosítást. Érdemes ezt a szolgáltatást igénybe venned, ha szeretnéd időről időre bonyodalom nélkül emelni a befizetések összegét.

Van lehetőség arra, hogy szüneteltesd a nyugdíjbiztosítás befizetéseket. A szünet időtartama maximum 1-2 év.

Ha 1-2 évnél hosszabb időre van szükséged, akkor a díjmentesítés is megoldás lehet. Ez azt jelenti, hogy zárolják a számládon lévő pénzt, és nem fogsz tudni befizetni és az adóvisszatérítést sem tudod majd igénybe venni. Az előnye, hogy a megtakarításod tovább termeli a hozamot.

Ha anyagi problémáid adódnak, akkor kérheted a biztosítót arra, hogy az eseti számlán összegyűlt, szabadon felhasználható összegből rendezze a díjfizetési kötelezettségedet. Ezzel a módszerrel elkerülheted azt, hogy díjszüneteltetésre vagy díjmentesítésre kényszerülj.

A nyugdíjbiztosítás megszüntetése

A nyugdíjbiztosításodat a lejárat előtt csak végső esetben szüntesd meg. Ilyenkor ugyanis vissza kell fizetned az adóvisszatérítést, illetve előfordulhat, hogy büntető kamatot is felszámolnak, mindemellett levonják a biztosító által meghatározott díjakat is. A számla megszüntetése esetén elbukod azt a nyereséget, ami miatt a nyugdíjbiztosítást választottad.

Ha szeretnél még többet megtudni a nyugdíjbiztosításról, akkor nézd meg ezt a videót is.

Milyen kockázatot érdemes vállalni?

Ha még sok időd van hátra a nyugdíjig, akkor érdemes egy magasabb kockázatú befektetést választanod. Így nagyobb hozamra tehetsz szert, és az esetleges értékvesztést is van időd korrigálni.

Ha viszont már közel van a nyugdíj, akkor maradj inkább az értékmegőrzésnél és válassz alacsony kockázatú megoldást. Persze vedd figyelembe azt is, hogy a személyiséged mennyire passzol a választott befektetés kockázati szintjéhez.

Hogyan működik az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás?

Az önkéntes nyugdíjpénztár (ÖNYP) egyike annak a három nyugdíj-előtakarékossági formának, amelyet az állam 20 százalékos adóvisszatérítéssel támogat.

Miben tér el az önkéntes nyugdíjpénztár a magánnyugdíjpénztártól?

Sokan azért bizalmatlanok az önkéntes nyugdíjpénztárakkal szemben, mert az elnevezés túlságosan hasonlít a magánnyugdíjpénztárra. Valójában azonban két teljesen eltérő intézményről van szó.

A magánnyugdíjpénztár egy névre szóló számlát jelentett, amit 2011-ben beolvasztottak az állami rendszerbe. Ez a lépés az emberekben bizalmatlanságot kellett, és sokan úgy érezték, hogy az állam jogtalanul elvette a magántulajdont. Ez azonban nincs teljesen így.

A magánnyugdíjpénztárakat nem az állami nyugdíjrendszertől függetlenül hozták létre, hanem az állami nyugdíjjárulékok egy részét vezették át a névre szóló számlákra. A helyzetet tovább bonyolította, hogy egyéni befizetésekre is volt lehetőség.

A névre szóló számla azt az illúziót keltette, hogy az a pénz a számlatulajdonos sajátja. Az érzést erősítette az is, hogy az emberek minden évben kimutatást kaptak arról, hogy állnak a megtakarításaik. Jogilag azonban saját pénzről szó sem volt.

A félreérthető körülmények miatt nagy felháborodást keltett az első és a második pillér összeolvasztása, annak ellenére is, hogy az emberek saját befizetéseit és a számlákon felhalmozódott reálhozamot is visszautalta az állam.

Az önkéntes nyugdíjpénztár és a magánnyugdíjpénztárak között csak elnevezésbeli hasonlóság van, de két teljesen különböző intézményről beszélünk.

Az önkéntes nyugdíjpénztárban gyűjtött megtakarításodhoz nem férhet hozzá az állam, mert azt a saját, adózott pénzedből fizeted pont úgy, ahogy a bankszámládon gyűjtöd a megtakarításaid.

Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció

Milyen előnyei vannak az önkéntes nyugdíjpénztáraknak?

Elsősorban a befizetett pénzed termel hozamot. A hozam viszont jobban függ a magyar gazdaság helyzetétől, mint a nyugdíjbiztosítás esetében. Ennek az az oka, hogy a pénzedet az esetek többségében magyar részvényekbe és állampapírokba fektetik.

A legtöbb önkéntes nyugdíjpénztárnál 3-4 előre elkészített portfólióból választhatsz.

Az elmúlt 10-15 évben az átlagos éves hozam 5-7 százalék között mozgott, de 2023-ra például 10 százalék körüli hozamokat látunk. A hozam választott portfóliótól és a gazdaság működésétől függően változhat.

Az önkéntes nyugdíjpénztár előnyei közé tartozik, hogy a hozamok 10 év után adómentesen hozzáférhetők lesznek, és ezután 3 évente kivehetők. Fontos azonban, hogy ehhez a pénzforráshoz csak végső esetben nyúlj, hiszen a nyugdíjas éveidre szánt megtakarításról van szó!

Milyen költségei vannak az önkéntes nyugdíjpénztáraknak?

Az önkéntes nyugdíjpénztárak a kis vagy (rosszabb esetben) a közepes költségű nyugdíjmegtakarítási formák közé tartoznak. A díjak átlagosan 0,5 és 2 százalék között mozognak.

Tartsd szem előtt, hogy nem feltétlenül a legolcsóbb megoldás a legjobb. Jellemzően az újonnan alakult pénztárak tartják nagyon alacsonyan a költségeket, így próbálják magukhoz vonzani az ügyfeleket. A régebb óta működő pénztárak viszont biztosabb háttérrel rendelkeznek, így nagyobb eséllyel megbízhatóbbak is.

Önkéntes nyugdíjpénztár befizetés cafeterian keresztül

A cafeteria elemek adózása azonban az elmúlt években jelentősen megváltozott.

Jelenleg az önkéntes nyugdíjpénztári befizetéseknél kedvezőbb lehetőség is van.

Az ÖNYP előnyei és hátrányai:

  • Nem igényel pénzügyi szakértelmet
  • Cafeteria elem is lehet a befizetés
  • Olcsóbb, mint a nyugdíjbiztosítás
  • Befolyásolja a nyugdíjkorhatár emelése
  • Teljesítménye nagyban függ a magyar gazdaság teljesítményétől
  • Csak 2-6 megtakarítási portfólióból választhatsz

Hogyan kerülhetem el az inflációt hatását?

Fontos, hogy olyan megoldást válassz, ami elég magas hozamú ahhoz, hogy ellensúlyozni tudja az inflációt. Emellett azonban arra is érdemes odafigyelned, hogy időről-időre megemeld a havonta befizetett összeget.

Nem tudom fizetni az ÖNYP tagdíjat. Ilyenkor mit tehetek?

A díjakat akkor is levonják, ha nem tudsz a számlára befizetni. Ezt természetesen csak a hozam mértékéig teszik meg, tehát az általad befizetett pénzből nem vesznek el, csak a nyereségedből. Viszont ezek a költségek összességében csökkentik a már összegyűjtött megtakarításodat.

Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál semmilyen szankció nem kapcsolódik a tagdíj nem vagy csak részbeni fizetéséhez.

Ez a pár nagyon jó nyugdíjmegtakarításba fektette a pénzt, most már hátradőlhetnek

Hogyan működik a nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)?

A nyugdíj-előtakarékossági számla vagy röviden NYESZ hozzáértést és időt igénylő megoldás, így nem való mindenkinek. Ennek ellenére érdemes megismerkedned vele.

A NYESZ jelenleg banknál és befektetési szolgáltatóknál nyitható és minimum 5 000 forintot kell befizetned a szerződés megkötésekor.

2024. február 2. óta nyugdíj-előtakarékossági számlát (NYESZ) nyithatsz a Magyar Államkincstárnál is, amelyen bármely forint alapú magyar állampapírt meg lehet vásárolni.

A NYESZ-hez díjmentes értékpapírszámlával kell rendelkezni a kincstárnál, ha ez megvan, akkor arra 5 000 forintot be kell fizetni előbb, majd utána azonnal megnyitható a NYESZ az ügyfélkapun keresztül online, vagy személyesen a kincstári kirendeltségeken. A kincstári NYESZ a Webkincstáron és Mobilkincstáron keresztül is kezelhető.

A NYESZ olyan, mint egy bankszámla?

A NYESZ egy speciális számla, amely nagyon hasonlít a TBSZ-re. A különbség, hogy a NYESZ-re nem csak a gyűjtőévben fizethetsz be pénzt, hanem bármikor. Nem 5 év után férhetsz továbbá hozzá a megtakarításodhoz adómentesen, hanem a nyugdíjkorhatár elérésekor.

A NYESZ esetében nincs egy előre meghatározott összeg, amit minden hónapban be kell fizetned. Annyi pénzt fizetsz be a számlára és olyan rendszerességgel, ahogyan neked megfelel. A legtöbb helyen a befektetéseidet egy online felületen kezelheted.

Hátrány és előny is lehet ez a rugalmasság, hiszen sok felelősséget és egyben szabadságot jelent. Neked kell eldöntened, hogy mikor és mennyi pénzt fizetsz be a számlára.

Ha hajlamos vagy a váratlan és nagy kiadásokra, akkor ez az opció nem neked való. Azért is te vagy a felelős, hogy milyen értékpapírokba fekteted a pénzt, illetve mikor adod el ezeket az értékpapírokat.

Akkor tudsz hozamra szert tenni, ha értesz a tőkepiacokhoz, és saját befektetéseid eredményt termelnek. Ehhez a hozzáértés mellett nagy adag odafigyelésre is szükséged lesz.

A NYESZ tulajdonképpen két számlát jelent:

  • egy pénzszámlát és
  • egy értékpapírszámlát.

A pénzszámlán lesz az a pénz, amiből még nem vettél értékpapírt, illetve az az összeg, ami az értékpapírok eladásából származik. Erre a számlára érkezik a 20 százalékos adókedvezmény is.

Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció

Jó hír, hogy minden egyéb tőkepiaci befektetéshez hasonlóan a NYESZ megtakarításod a Befektető-védelmi Alap biztosítja. Ha a számlavezető pénzintézet csődbe megy, vagy felszámolási eljárást indítanának ellene, akkor sem veszítenéd el a pénzed.

A BEVA 1 millió forintig teljes mértékben vállalja a felelősséget. 1 millió forint felett (100 000 euróig) a pénzed 90 százalékát garantálják. Ez a garancia tehát nem a saját rossz döntéseidtől óv (ha például veszteséget érsz el az értékpapírok kereskedésével), hanem a számládat vezető intézmény kockázataitól.

Hogyan igényelhető vissza a 20 százalék adókedvezmény?

Az adókedvezményt csak az elsőként nyitott NYESZ számlád, a NYESZ-R után igényelheted vissza. A visszaigényelhető összeg a számlára befizetett pénz 20 százaléka. Évente maximum 100 000 forintot kaphatsz, a maximális adóvisszatérítéshez 500 000 forintot kell befizetned.

Ha több NYESZ számlád is van, az adóigénylésnél azt fogadják el, amiről elsőként nyilatkoztál. Ha több azonos keltezésű számlád van, akkor elbukod az adókedvezményt.

A NYESZ mellett lehet más nyugdíjcélú megtakarításod is (ÖNYP vagy nyugdíjbiztosítás). Ilyen esetben összesen évi maximum 280 000 forintot igényelhetsz vissza a befizetéseid után.

Milyen költségei vannak a nyugdíj-előtakarékossági számlának?

A NYESZ alapfeltételei között nincs túl nagy különbség pénzintézetenként. A legtöbb helyen a befizetések ingyenesek. Az éves állományi díj 0,1 és 0,15 százalék között szokott mozogni és a számlavezetés díja is maximum pár ezer forintos költség évente.

A pénzintézetek közötti különbséget a tranzakciós díjak jelentik.

A NYESZ előnyei és hátrányai:

  • A legolcsóbb nyugdíj-megtakarítás
  • Nagyon rugalmas
  • Sokféle pénzügyi eszköz közül választhatsz
  • A szakértelem elengedhetetlen
  • Könnyen elfelejtkezhetsz a rendszeres megtakarításról
  • Neked kell foglalkoznod a befektetéseiddel

Aktívan kell foglalkoznod a NYESZ-en lévő befektetéseddel, ha haszonra akarsz szert tenni. Minden tranzakció után ki kell fizetned az ügylethez kapcsolódó díjakat. Ennek költségei a hozamodat fogják csökkenteni.

Mikor juthatok hozzá a megtakarításomhoz?

A pénzfelvételhez nem elég, ha eléred a nyugdíjkorhatárt, a számlanyitástól el kell telnie 10 évnek is. Ha teljesíted a feltételeket, akkor nem kell adót és szocho-t fizetned. A pénzedet egy összegben kapod meg, nincs lehetőséged több részletben kérni.

A megtakarításodat rokkanttá nyilvánítás esetében már 3 év letelte után felveheted ingyenesen, ha 70 százalékot eléri az egészségkárosodás mértéke.

Fontos, hogy tudd, ha a nyugdíj, illetve a 10 év letelte előtt akarsz a számláról pénzt felvenni, a számla megszűnik, a teljes összegyűjtött pénzt fel kell venned. Ha idő előtt hozzányúlsz a megtakarításodhoz, akkor adót és szocho-t kell fizetned, illetve az állami támogatást is vissza kell adnod egy 20 százalékos büntetőkamattal.

Melyik nyugdíj-előtakarékosság a legjobb?

Jelenleg Magyarországon 80 féle nyugdíj előtakarékossági formából választhatsz.

Mielőtt azonban belemész a részletekbe, érdemes megvizsgálnod, hogy a három alaptípus közül melyik passzol hozzád a legjobban.

A nyugdíjbiztosítás és a ÖNYP előnyei közé tartozik az egyszerűség és a kényelem. Úgy is megfelelő hozamra tehetsz szert, ha nem értesz a pénzügyekhez vagy nincs időd foglalkozni a befektetéseiddel.

Az önkéntes nyugdíjpénzár ehhez nagyon hasonló, de itt kevesebb a választási lehetőséged. Előre összeállított portfóliókból válogathatsz (körülbelül 3-4 közül), és vannak már olyan pénztárak is, ahol egyszerre több portfóliót is választhatsz.

Az önkéntes pénztárak jellemzően olcsóbbak, mint a nyugdíjbiztosítások. Erősen biztonságra törekvő befektetések szerepelnek ugyanakkor itt a kínálatban, ami jellemzően együtt jár a hosszabb távon mérsékeltebb hozammal is.

A nyugdíjbiztosítás előnye, hogy a lejáratot a számlanyitáskor érvényes nyugdíjkorhatár jelenti. A NYESZ és az ÖNYP esetében a megtakarításod csak akkor vehető fel adómentesen, ha a számlanyitástól számítva eltelt 10 év és betöltötted az éppen aktuális nyugdíjkorhatárt.

A nyugdíjbiztosítás és az ÖNYP esetében is van lehetőség haláleseti kedvezményezett megjelölésére.

Hátrányt jelent azonban, hogy a tranzakcióknak költsége van és a gyakori műveletek jelentős kiadást jelenthetnek. Ne feledkezz el arról sem, hogy a különböző értékpapírokhoz, illetve piacokhoz kapcsolódó ügyleteknek más-más költsége lehet. Ha nincs meg a kellő odafigyelés vagy szakértelem, akkor nagyon sok pénzt veszíthetsz.

Ha nem vagy biztos a dolgodban, akkor érdemes inkább az ÖNYP-t vagy a nyugdíjbiztosítást választanod és szakértőkre bíznod a döntést.

A NYESZ hátránya és előnye is lehet, hogy nem kell rendszeresen pénzt befizetned a számlára. Ez jól jöhet, ha ingadozó a bevételed és nem teheted meg minden hónapban, hogy a nyugdíj-megtakarításodra költs.

Nem mindegy az sem, hogy mennyi időd van még hátra a nyugdíjig. A nyugdíjcélú megtakarításoknál legalább 10 évben kell gondolkodnod. Ha ennél már kevesebb időd van hátra a nyugdíjig, akkor nyugdíjbiztosítás lehet esetleg megoldás. Fontos azonban, hogy ilyenkor nem egy összegben kapod meg a megtakarításodat, hanem járulék formájában.

Általánosan ezeket ajánljuk:

  1. Ha 10-12 év vagy több van hátra a nyugdíjba vonulásodig, akkor az önkéntes nyugdíjpénztár neked való lehet.
  2. A nyugdíjbiztosításnál általában legalább 13-15 évnél többet ajánlanak szakértők azért, hogy a kezdeti magasabb költségeket ki tudja termelni a módozat.
  3. A NYESZ-t is akkor érdemes választani, ha még legalább 10 évig nem mész nyugdíjba. Ha nem várod meg a 10 évet, akkor a hozamod után adót és szocho-t is fizetned kell. Ha három évnél korábban kiveszed a pénzed, akkor az állami támogatást is vissza kell fizetned egy 20 százalékos büntetőkamat társaságban.

Maradtak kérdéseid?

  • Mire jó a nyugdíjcélú előtakarékosság?

    A jövőben akár jelentősen kevesebb lehet az állami nyugdíjad annál, amit aktív időszakodban kerestél. Így érdemes valamilyen privát előtakarékossági formához fordulni. Ezeknek 3 alaptípusa van: a nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár és a nyugdíj-előtakarékossági számla.

    Ezek a megtakarítási formák 20 százalékos állami adókedvezményre jogosítanak, ami évi 280 000 forint pluszt is jelenthet. Előnyük még, hogy ha nem nyúlsz a megtakarításodhoz a nyugdíj eléréséig, adómentesen veheted fel a pénzt.

    Ezekkel a megtakarítási formákkal az állam igyekszik arra ösztönözni az embereket, hogy tegyenek félre a saját nyugdíjukra és ne csak az állami nyugdíjrendszerre támaszkodjanak.

  • Mennyi pénzt érdemes félretennem?

    Erre a kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni, hiszen főként az határozza meg az ideális összeget, hogy mennyi időd van hátra a nyugdíjig, illetve, hogy mekkora befizetéseket engedhetsz meg magadnak havonta.

    Az ÖNYP esetében a legtöbb helyen minimum 4 000 forintot kell befizetned havonta és a maximális adókedvezményt (vagyis 150 000 forintot) havi 62 500 forint befizetésével érheted el. Természetesen ennél többet is félretehetsz.

    A nyugdíjbiztosítás esetében összesen 650 000 forintot kell befizetned évente, hogy megkapd a maximum 130 000 forintos adóvisszatérítést. Ennél a lehetőségnél általában 5 000 forint a legkisebb összeg, amit befizethetsz havonta.

    A nyugdíj előtakarékossági számla esetében is egy minimum 5 000 forintos befizetéssel lehet számlát nyitni, de ez csak egyszeri összeg. Később akkora összeget fizetsz be a számlára és olyan rendszerességgel, ami kényelmes számodra. Az adóvisszatérítés összege maximum 100 000 forint lehet, amihez évi 500 000 forintot kell befizetned a számlára.

  • Mi történik, ha idő előtt nyúlok hozzá a nyugdíjcélú megtakarításaimhoz?

    Sajnos könnyen veszteségesen jöhetsz ki a dologból, mert vissza kell fizetned az adójóváírásokat, ráadásul bizonyos esetekben 20 százalékos büntetőkamatot is felszámolnak. Ha nem szeretnél így járni, akkor érdemes akkora havi befizetéseket választani, amit biztosan nélkülözni tudsz.

    Ezenkívül, ha az első 10 évben nyúlsz hozzá a pénzhez, akkor általában még adót és szocho-t is kell fizetned. A pontos feltételek típusonként jelentősen eltérnek.

  • A nyugdíjcélú megtakarításomat átvihetem egy másik pénzintézethez?

    Az ÖNYP-t és a NYESZ-t igen.

    Ilyenkor ennek jellemzően minimális költsége van. A nyugdíjbiztosítás nem vihető át más intézményhez. Ennek az az oka, hogy a költségek az elején a legmagasabbak és nehéz lenne minden fél érdekeit figyelembe venni. Arra viszont van lehetőséged, hogy egy másik biztosítást köss, ha elégedetlen vagy az elsővel.

  • Katás vállalkozóként megkaphatom az adókedvezményt?

    Nem. A 20 százalékos adóvisszatérítéshez SZJA-t kell fizetned. Ennek hiányában nincs miből visszaigényelni a kedvezményt. Ilyen esetben is fontos azonban a megtakarítás, hiszen a kisadózók tételes adója szerint adózó vállalkozók még kevesebb nyugdíjra számíthatnak, mint az alkalmazottak.

    A nyugdíjbiztosításnál van egy lehetőség ugyanakkor, amin érdemes elgondolkodnod: egy családtagod által fizetett SZJA is lehet megfelelő feltételek mellett a visszaigénylés alapja. Ha szeretnél még többet megtudni a katás vállalkozók nyugdíjáról, akkor olvasd el erről szóló útmutatónkat is.

  • A nyugdíj-megtakarítások drágák?

    Nem mindegyik. Korábban sok valóban drága ajánlat volt, ám ma már korántsem ez a helyzet. A NYESZ fenntartásának díja különösen alacsony általában, ha azonban tranzakciókat hajtasz végre, azoknak további költsége lesz. Az éves alapdíj maximum az elhelyezett állomány 1 százaléka lehet, de legalább 2 000 forint.

    Az önkéntes nyugdíjpénztár ma már kifejezetten olcsó (bár drágább, mint a NYESZ fenntartásának díja).

    A nyugdíjbiztosítás már egy kicsit drágább, de itt ehhez többletszolgáltatás is kapcsolódik. Szakértők segítik azt, hogy jó befektetésekbe kerüljön a pénzed, de itt is vannak olcsóbb változatok is.

  • Örökíthető a nyugdíjbiztosítás?

    Igen. A nyugdíjbiztosítás és az ÖNYP után nem kell örökösödési illetéket fizetni és ha megjelölöd, hogy ki a haláleseti kedvezményezett, akkor még a hagyatéki eljárás bonyodalma is elkerülhető. A NYESZ esetében azonban csakis hagyatéki eljárással történhet az öröklődés, így ez ebből a szempontból egy kevésbé előnyös megoldás.

  • Lehet egyszerre több nyugdíjbiztosításom?

    Mivel kétféle nyugdíjbiztosítás létezik - a hagyományos (klasszikus) és a befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítás –, joggal merül fel a kérdés, hogy lehet-e egyszerre kettőt nyitni. Jó hír, hogy van erre lehetőséged.

    Akkor lehet jó lépés, ha az első szerződésed nem előnyös. Akkor is jó ötlet, ha több személy szja-ja után szeretnéd az adókedvezményt igénybe venni. Alaposan gondold meg azonban az új számla nyitását, mert ez költségekkel jár. A nyugdíjbiztosítások esetén az első 3 évben vonják le a legtöbb díjat a pénzintézetek.

  • Nyugdíjbiztosítás esetén szüneteltethetem a befizetéseket?

    Igen, általában a befizetéseket 1-2 éves időtartamra szüneteltetheted. Ilyenkor a biztosító nem szab ki semmilyen büntetést, ha nem fizetned be azt a havi összeget, amiben megállapodtatok, csupán az alapból is meglévő költségeket érvényesíti.

    Fontos azonban, hogy a szüneteltetés csak átmeneti lehet. Ha továbbra sem oldódik meg a probléma, akkor még mindig van lehetőséged díjcsökkentésre vagy végső esetben díjmentesítésre.

    A díjmentesítés azt jelenti, hogy a számlát lezárják és már nem tudsz többet pénzt befizetni. Így sajnos az adójóváírás lehetőségétől is elesel. Az összegyűjtött megtakarításod azonban tovább termeli a hozamot, amíg el nem éred a nyugdíjkorhatárt.

  • Miért éri meg életbiztosítással kombinálni a nyugdíjcélú megtakarításomat?

    Három olyan előnye is van az életbiztosításnak, ami miatt érdemes a nyugdíjbiztosítás mellett dönteni:

    1. Az életbiztosítás jogilag nem magánvagyon, vagyis per és tehermentes.

    2. Kaphatsz egy nyugdíjszakértőt is a számla mellé, aki bármikor válaszol a kérdéseidre.

    3. A pénzhez 40 százalékos rokkantság vagy halál esetén is hozzá lehet férni. Így a pénz illetékmentesen örökíthető és rokkantság esetén is azonnal rendelkezésre áll.

  • Mi az a TKM?

    A TKM vagy teljes költség-mutató arról ad tájékoztatást, hogy egy adott élet- vagy nyugdíjbiztosításnak mekkora a költsége a megtakarítás mértékéhez képest.

    A Magyar Nemzeti Bank szabályozása szerint a pénzintézetek kötelesek közzétenni ezt a százalékos mutatót, ezzel is könnyebbé téve az összehasonlíthatóságot. A TKM-NY jelölés arra utal, hogy a teljes költségmutató nyugdíjbiztosításra vonatozik, 2020-tól erre a formára is vonatkozik a költségszámítási kötelezettség.

  • A NYESZ-R számláról átvezethetők az értékpapírok egy TBSZ számlára?

    Igen. Az átvezetés azonban azzal jár, hogy vissza kell fizetni az adott évben és azt megelőzően kapott adókedvezménynek a 20 százalékkal növelt értékét. Az NYESZ átalakítására és az értékpapírok átvezetésére kizárólag a gyűjtőévben van lehetőség (hiszen minden TBSZ számla esetében az első év a pénzbefizetés időszaka). Az átvezetéssel a NYESZ megszűnik.

  • A sima számlámon lévő értékpapírokat átvezethetem a NYESZ számlámra?

    Nem. A NYESZ részét képező értékpapírszámlán csak olyan értékpapírok lehetnek, amit a pénzszámládon lévő összeg felhasználásával vásárolsz. Kívülről nem hozhatsz be értékpapírokat a számlára.

  • Hogyan öröklődik a NYESZ számla?

    A NYESZ esetében nem nevezhető meg haláleseti kedvezményezett. Ez azt jelenti, hogy az örökítés csak hagyatéki eljárással történhet, ami egy hosszadalmas, akár hónapokig tartó folyamat.

    A többi nyugdíjcélú megtakarítás esetében az örökítés nem ilyen bonyolult művelet. Ha NYESZ-t örököltél, akkor két opció közül választhatsz. Egyrészt kérheted, hogy az értékpapírok értékének megfelelő összeg kerüljön a pénzszámládra. Másrészt lehetőség van arra, hogy az értékpapírokat átvezessék a te értékpapírszámládra.

  • Mit csináljak, ha kevés időm van hátra a nyugdíjig?

    Ha kevesebb mint 10 éved van hátra a nyugdíjig, akkor a nyugdíjbiztosításon belül vannak olyan megoldások, amik még ilyen rövid futamidővel is kedvezőek. Fontos azonban, hogy ilyenkor az összegyűjtött pénzt nem egy összegben fogod megkapni, hanem több részletben, járadékként.

    A járadékokat olyan hosszú időn keresztül fogod kapni, ami még hiányzik a 10 évhez. Vagyis, ha 4 évvel a nyugdíjba vonulásod előtt nyitottad a számlát, akkor 6 éven keresztül fogsz járadékokat kapni a 65. születésnapod betöltése után.

  • Érdemes nyugdíjszakértő segítségét kérni?

    Igen. Manapság rengeteg nyugdíj-megtakarítási lehetőség közül válogathatsz, ami miatt nehéz megtalálni a leginkább hozzád illőt. Nem mindegy azonban, hogy milyen szakemberhez fordulsz. Előfordulhat, hogy olyan nyugdíjszakértőbe futsz bele, akinek nincs elég tapasztalata vagy tudása.

    Nem érdemes olyan szakemberre sem bízni magad, aki valamelyik pénzintézet alkalmazásában áll. Ilyenkor az ügynök nem a te érdekeidet fogja elsősorban figyelembe venni, hanem az adott pénzintézetnek igyekszik minél több ügyfeleket szerezni.

    Győződj meg arról, hogy egy független szakértővel van-e dolgod vagy hallgasd meg több intézmény képviselőjét is. Kezeld kritikusan az elhangzottakat. Ha szeretnél többet megtudni a témáról, akkor olvasd el ezt az útmutatónkat is.

  • Milyen pénzintézetekben érhetők el az nyugdíj-előtakarékossági formák?

    A különböző nyugdíj-előtakarékossági formák különböző pénzintézetekben érhetők el.

    Ha nyugdíjbiztosítást szeretnél akkor a biztosítótársaságokhoz érdemes fordulnod.

    NYESZ a bankoknál és a befektetési szolgáltatóknál elérhető el.

    Önkéntes nyugdíjpénztár a pénztáraknál nyitható. Mivel a különböző alaptípusok nem is érhetők el ugyanannál a szolgáltatónál, érdemes előre eldönteni, hogy melyik lehetőség illik hozzád a legjobban és célzottan az adott intézményhez fordulni.

Segítünk összehasonlítani a nyugdíj előtakarékosságokat!
Partnerünk, a GRANTIS Hungary Zrt. szakértőjével
  • átbeszélitek az igényeidet,
  • ezek alapján versenyeztetjük az ajánlatokat,
  • végül a teljes ügyintézést és papírmunkát is ránk bízhatod.
Promóció
Homa Péter
Homa Péter bankszámlaszakértő
Linkedin
Homa Péter bankszámlaszakértő

Kisgyerekkoromban a golyós számológépen szocializálódva fogtam bele a pénzügyekbe, amiből végül merő véletlenségből egy közgazdász diploma lett. Közben rájöttem, hogy a bankkártya nem csak levélbontásra alkalmas, hanem ha ATM-be dugjuk, az el is nyelheti. Ebből a felismerésből született meg több ezer szakmai cikk többféle pénzügyi-gazdasági portálon, immáron harmadik évtizede. Eretnek nézeteim tálalására végre megtaláltam végleges helyemet a BiztosDöntésnél, ahol célom, hogy közérthetően hozzam el neked mindazt, amivel megtalálod a helyed a napi pénzügyekben. 20 éves tapasztalatom van a bankszámla, banki betét, hitelkártya, állampapír és nyugdíjmegtakarítások területén. 2003-ban végeztem a Corvinus Egyetemen közgazdászként.

Legfrissebb útmutatóink nyugdíj megtakarítás témában